Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

VAT OSS – Czy warto się rejestrować do systemu?

Agnieszka Pabiańska14 czerwca 2021Komentarze (0)

– Dzyń dzyń (dzwoni telefon).

– „Halooo”,

– „Haloo, pani Agnieszko, czy warto rejestrować się do VAT OSS”.

Ostatnio coraz częściej zdarza mi się słyszeć ten tekst w słuchawce.

Zmartwię tych z Was którzy myślą, że na to pytanie można odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Tak więc ja zwykle mówię „to zależy”.

FBA czy FBM?

Po pierwsze to zależy od tego w jakim modelu sprzedajesz swoje towary na Amazon: FBA czy FBM, a więc z jakimi typami (transakcji oczywiście) masz do czynienia na co dzień.

Jak się bowiem zaraz okaże, nie zawsze VAT OSS może okazać się być opłacalny.

VAT-OSS a Amazon FBM

VAT-OSS będzie sporym ułatwieniem dla tych, którzy sprzedają swoje towary w modelu FBM. Dzięki tej procedurze nie będziesz musiał rejestrować się do VAT w każdym państwie UE, do którego sprzedajesz swoje towary.

VAT OSS – Czy warto się rejestrować do systemu?Zamiast tego wystarczy, że dokonasz rejestracji VAT w kraju, skąd wysyłane są towary, a następnie będziesz składał deklaracje VAT i dokonywał płatności VAT w jednym, dobrze znanym Ci „okienku pko” (tj. punktu kompleksowej obsługi, nie mylić z bankiem😊).

Następnie urząd skarbowy w Twoim imieniu dokona odpowiednich transferów podatku VAT na podstawie VAT-OSS do organów państwa członkowskiego konsumpcji.

VAT-OSS a Amazon FBA

W przypadku sprzedaży w modelu FBA niestety to uproszczenie może nie zadziałać.

Jeśli bowiem korzystasz z FBA to na pewno znasz historię o przepływach (po szczegóły zapraszam tutaj).

Mówiąc bez ogródek, masz obowiązek rejestracji i rozliczeń VAT (WDT/WNT) w krajach, gdzie Amazon magazynuje Twoje towary.

VAT OSS – wyłącznie sprzedaż na rzecz konsumentów

Z kolei procedura VAT-OSS dotyczy wyłącznie sprzedaży do konsumentów.

W dalszym ciągu w zagranicznych deklaracjach VAT będziesz musiał raportować m.in. przemieszczenia towarów między magazynami Amazon, sprzedaż lokalną (krajową) oraz sprzedaż na rzecz innych podatników VAT.

A zatem jedyne co możesz tutaj zyskać, to uniknięcie lokalnej rejestracji na VAT w innych krajach, w których Amazon nie magazynuje towarów (np. Portugalia, Belgia).

Ciąg dalszy rozmowy telefonicznej:

– Panie kliencie, jeśli masz chrapkę na VAT OSS to nie daj sobie podstawić nóżki, posłuchaj jeszcze na co zwrócić uwagę rejestrując się do systemu (szczegóły tutaj: „Uwaga, VAT OSS, czyli na co należy zwrócić uwagę rejestrując się do systemu”).

***

Po przeczytaniu: „VAT OSS – Czy warto się rejestrować do systemu?”, zapraszam również do lektury:

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: