Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

Faktura z Amazon powyżej 0,5 mln zł rocznie? Uważaj na obowiązki w zakresie cen transferowych (TP)!

Aneta Nowak-Piechota21 czerwca 2021Komentarze (0)

Ceny transferowe… Słyszałeś pewnie o tym nie raz, ale myślałeś, że problem ten nie jest Twoją bolączką. Przecież nie masz transakcji z podmiotami powiązanymi. Sprzedajesz do niezależnych podmiotów, głównie B2C, za pośrednictwem Amazon (FBA, FBM).

Mamy dla Ciebie złą wiadomość – nic bardziej mylnego. Obecnie, niestety, wszyscy przedsiębiorcy muszą dopełnić pewnych obowiązków w zakresie cen transferowych.

Kiedy muszę zachować czujność?

Jeżeli dokonuję sprzedaży za pośrednictwem marketplace-ów typu Amazon, należy zwrócić uwagę na wysokość rozliczeń z samą platformą sprzedażową.

Jeśli bowiem dostanę w ciągu roku np. od Amazon faktury na kwotę łączną przekraczającą 500 tys. zł, wówczas powinno zapalić mi się ostrzegawcze światło.

W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami, muszę sprawdzić, czy Amazon nie ma rzeczywistego właściciela (w uproszczeniu – podmiotu uprawnionego na koniec dnia do uzyskania przelanych przeze mnie środków od Amazon) w raju podatkowym.

Jak sprawdzić status rzeczywistego właściciela?

I tutaj mogłoby się wydawać, że ustawodawca wychodzi naprzeciw podatnikom.

Wprowadzono bowiem do przepisów pewne uproszczenie. Domniemywa się, że rzeczywisty właściciel jest podmiotem rajowym, jeżeli druga strona transakcji z podatnikiem dokonuje w roku podatkowym rozliczeń z podmiotem rajowym.

Ministerstwo Finansów w projekcie objaśnień podatkowych z dnia 2 marca 2021 r. przygotowało całkiem zgrabny schemacik obrazujący ww. zasadę:

Uważaj na obowiązki w zakresie cen transferowych (TP)!

Wprowadzenie jednak tego „uproszczenia” wywołało burzę w środowisku. W prasie pojawiły się artykuły, z których wynikało, że wystarczy, iż nasz kontrahent kupi kawę w Hongkongu czy Monako i już wpadamy w obowiązek dokumentacyjny…

Wydawałoby się, że to absurd, ale do takiego wniosku prowadzi literalne brzmienie przepisu. Szybko jednak zainterweniował dyrektor z MF w stanowisku dla PAP, twierdząc, iż w taki sposób nie można rozumieć tych regulacji.

Chociaż doświadczony przedsiębiorca powie – co mi po wypowiedzi dyrektora w prasie, wszak to nie źródło prawa powszechnie obowiązującego? (przy czym ostatnio w dobie Twittera i LinkedIna można mieć inne odczucie 😊).

Obalenie domniemania

Czekamy tutaj na oficjalne stanowisko Ministerstwa. Do tego czasu jednak trzeba zadbać o właściwe procedury, pozwalające obalić powyższe domniemanie.

Przepisy wskazują, że podatnik (czyli Ty, mój drogi czytelniku) musi dochować w tym zakresie należytej staranności (och! Ile razy my już o tym słyszeliśmy…).

Sposobem realizacji tego obowiązku jest uzyskanie od kontrahenta (tu: Amazon) oświadczenia, z którego wynika, że kontrahent nie dokonuje w danym roku żadnych rozliczeń z rajem podatkowym (pkt 15 powołanego projektu objaśnień MF).

Oświadczenie wiedzy od Amazon?

I teraz pytanie za milion punktów – jakie są procentowe szanse uzyskania takiego oświadczenia od Amazon?

Praktycznie zerowe… Przede wszystkim reprezentanci Amazon nie poświadczą nieprawdy – Amazon dokonuje szeregu rozliczeń z podmiotami z rajów podatkowych (chociażby świadcząc na rzecz tych podmiotów swoje usługi).

Po drugie, i ta uwaga odnosi się także do innych przedsiębiorców, trudno spodziewać się, by nasz kontrahent udzielił nam tego rodzaju informacji (często jest to objęte tajemnicą handlową).

Czyli mamy pat?

Brak uzyskania takiego oświadczenia oznacza w praktyce, że musimy przygotować za rok, w którym przekroczono próg 0,5 mln zł, dokumentację cen transferowych (obejmującą dokumentację lokalną oraz tzw. benchmark).

FBA a rejestracja na Vat w innych krajachNiewątpliwie jest to duże obciążenie dla podatników. Tracimy czas, pieniądze i nerwy (w sumie, patrząc na przykład Amazon, nie wiadomo po co).

Z kolei brak posiadania takiej dokumentacji w terminie wiąże się z poważnym ryzykiem sankcji podatkowych i karno-skarbowych. Oznacza to, że lepiej nie zamiatać tego tematu pod dywan…

Rozwiązanie

Pamiętajmy, że problem ten nie dotyczy tylko rozliczeń z Amazon, ale z wszystkimi kontrahentami, z którymi w roku mamy rozliczenia przekraczające 0,5 mln zł.

Do momentu wydania oficjalnych objaśnień w tym zakresie proponujemy zadbać o właściwe procedury weryfikacji kontrahentów (np. KYC – Know Your Customer) oraz opracowanie właściwych wzorów oświadczeń (postanowień umownych).

Na marginesie – takie procedury przydatne są również na potrzeby innych regulacji (np. VAT czy podatek u źródła – WHT).

***

Po przeczytaniu: „Faktura z Amazon powyżej 0,5 mln zł rocznie? Uważaj na obowiązki w zakresie cen transferowych (TP)!”, zapraszam również do lektury:

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: