Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

Przemieszczenia towarów do magazynu Amazon w Wielkiej Brytanii – czyli jak Brexit namieszał w VAT

Agnieszka Pabiańska05 maja 2021Komentarze (0)

Podobno zespół The Clash w piosence „Should I stay or should I go” już w latach 80’tych poprzedniego wieku przewidział odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Powiedzmy to wprost, wiele wody (na herbatę) upłynęło zanim Brexit stał się faktem.

Powodów do rozwodu zapewne było niemało, ale upraszczając można śmiało stwierdzić, że najpewniej chodziło o „niezgodność charakterów”. Natomiast początek 2021 r. pokazał nam wszystkim, że podatkowe skutki takiego stanu rzeczy odczują również (niczego nieświadomi) polscy sprzedawcy na Amazon. A zatem jak Brexit namieszał w rozliczeniach VAT?

Nietransakcyjne przemieszczenie towarów a Brexit

Jak to mawiają Brytyjczycy: good, down to business (konkrety proszę).

Weźmy pod lupę „przepływ” towarów do magazynu Amazon w Wielkiej Brytanii w ramach modelu FBA – głębiej o „przepływach” i VAT znajdziesz tutaj.

Przemieszczenia towarów do magazynu Amazon w Wielkiej Brytanii – czyli jak Brexit namieszał w VATDo UK nie zawsze eksport towarów

Podatkowy rollercoaster rusza gdy uświadomimy sobie, że Wielka Brytania nie jest już krajem unijnym (jest tzw.: „krajem trzecim”).

Następnie przyspiesza, bo to oznacza, że co do zasady transakcje z Wielką Brytanią stanowić będą eksport oraz import towarów (a nie jak dotychczas dostawy i nabycia wewnątrzwspólnotowe).

Ostatecznie gna jak szalony bo uwielbiane przez prawników sformułowanie „co do zasady” oznacza pewne „ale”. I tak, pierwsze „ale” jest takie, że w przypadku przepływu Twoich towarów do magazynu Amazon znajdującego się w Wielkiej Brytanii nie zostanie wypełniona definicja „dostawy”.

Skutki VAT

Tak więc dopiero w momencie, gdy dojdzie do zmiany właściciela towaru – przepływ ten powinien zostać rozliczony z perspektywy podatku VAT.

„Ale” numer 2: towary te – i tak powinny zostać poddane procedurze odprawy celnej.

Dostawy do Irlandii Północnej

A że do trzech razy sztuka, to przemieszczenia towarów do Irlandii Północnej wciąż mogą stanowić „fikcyjne dostawy” pomimo, iż terytorium to wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa.

Kto nadal twierdzi, że podatki są nudne?;)

Jeśli chcesz poczytać więcej o ciekawostkach podatkowych związanych z Brexit zajrzyj tutaj.

***

Przeczytałeś: “Przemieszczenia towarów do magazynu Amazon w Wielkiej Brytanii – czyli jak Brexit namieszał w VAT”, zapraszam również do lektury:

Photo by Nico Smit on Unsplash

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: