Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

Sprzedajesz na Allegro lub wynajmujesz na AirBnb? Uważaj!

Agnieszka Pabiańska14 października 20222 komentarze

Już niedługo fiskus weźmie pod lupę sprzedawców towarów oraz osoby wynajmujące mieszkania przez Internet, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Po co?

Aby sprawdzić czy podmioty te rozliczają podatki.

Jak to mówią: Nowy rok, nowa (-nowy) Ty

Ministerstwo Finansów również wzięło sobie to hasło do serca. I od stycznia 2023 r. zamierza jeszcze ostrzej walczyć z szarą strefą. A z pomocą przychodzi mu starszy kolega, tj. ustawodawca unijny.

Allegro

Dyrektywa DAC7

DAC7 to nie nazwa kolejnego wirusa (uff), tylko nowe przepisy unijne nakładające na internetowe platformy sprzedażowe obowiązki informowania (czytaj: „uprzejmego donoszenia”) administracji skarbowej o skali działalności poszczególnych użytkowników.

Przepisy te mają zostać zaimplementowane do końca tego roku przez kraje UE, w tym również przez Polskę. A zatem pierwszym rokiem kalendarzowym objętym nowymi obowiązkami sprawozdawczymi będzie rok 2023.

Czyje dane będą przekazywane?

Czy Pani Grażynka, która sprzedała na Vinted używaną sukienkę, albo pan Janusz, który wynajął swoje mieszkanie w Gdyni miłej parze z Sieradza za pośrednictwem AirBnb będą sprzedawcami podlegającymi raportowaniu? Pewnie nie. Tylko co jeśli takich „sukienek” było kilkadziesiąt?

Ważna liczba i wartość transakcji w roku

Otóż, sprzedawcy, którzy wykonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów za pośrednictwem platformy i których wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło 2.000 euro w danym okresie sprawozdawczym nie będą podlegali raportowaniu.

wszystko o VAT OSS - Agnieszka Pabiańska doradca podatkowy

Nie tylko wynajem i sprzedaż towarów

Nowe przepisy obejmą nie tylko przypadki handlu towarami (na np. Amazon, eBay, Allegro) czy wynajmu nieruchomości i miejsc parkingowych (Airbnb, booking.com).

Łącznie wskazano bowiem cztery kategorie aktywności, które będą podlegały raportowaniu, w tym również: usługi świadczone osobiście (np. Uber) oraz wynajem środków transportu (np. Turo).

Urząd skarbowy będzie sprawdzał czy podatki płacone z tytułu tych wszystkich czynności są współmierne do ilości i wartości transakcji dokonywanych za pośrednictwem platform.

Podatkowy Big Brother?

Nie jest to ostatnia tego typu zmiana przepisów podatkowych. Kolejna planowana nowelizacja dyrektywy (DAC8) obejmie wymianę informacji podatkowych w zakresie alternatywnych sposobów płatności i inwestycji, a więc m.in. kryptowaluty.

Pamietaj, (Tax) Big Brother is watching you…

          Agnieszka Pabiańska
          doradca podatkowy

Photo by Aviv Rachmadian on Unsplash

***

Sprzedaż internetowa (dropshipping) towarów z Azji – gdzie ją opodatkować?

ostatnim artykule opowiadałam Wam o tym jak na przestrzeni roku zmieniło się podejście do opodatkowania VAT dropshippingu (Kliknij tutaj).

Ale w przepisie na magiczną sztuczkę zabrakło jednego kluczowego składnika: miejsca opodatkowania. Dodajmy go teraz i spójrzmy jakie czary z tego wyjdą [Czytaj dalej…]

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Grazka 8 stycznia, 2023 o 14:51

    Pytanie dot. DAC7. A co jeśli ktoś sprzeda na vinted czy olx więcej niż 30 rzeczy ale za mniej niż 2 tys euro?

    Odpowiedz

    Agnieszka Pabiańska 17 stycznia, 2023 o 09:51

    W sytuacji gdy jedno z tych dwóch kryteriów nie zostanie spełnione, konieczne będzie ujęcie takiego sprzedawcy w raportowaniu. Wyłączenie z raportowania będzie miało zastosowanie jedynie w przypadku, w którym operator platformy ułatwił danemu sprzedawcy mniej niż 30 czynności sprzedaży towarów, a zarazem łączne wynagrodzenie tego sprzedawcy nie przekroczyło 2 000 EUR w rocznym okresie sprawozdawczym.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: