Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

Przemieszczenia towarów między magazynami Amazon w UE – skutki podatkowe w VAT

Agnieszka Pabiańska03 maja 2021Komentarze (0)

Zacznijmy od ciekawostki. Jeden z najpopularniejszych portali e-commerce, Amazon wziął swoją nazwę od rzeki Ameryki Południowej o największym średnim przepływie na ziemi. O jaką rzekę chodzi? Oczywiście o Amazonkę.

Jeff Bezos chciał aby nazwa sklepu nawiązywała właśnie do planowej, zapewne niemałej skali przepływu towarów przez jego portal. Mówię o tym nieprzypadkowo, bowiem w tym artykule słowo „przepływ” będzie miało „swoje pięć minut”.

Na czym polega model FBA

Jeśli sprzedajesz swoje towary za pomocą platformy Amazon. Korzystasz z modelu FBA (gdzie za magazynowanie, logistykę i wysyłkę towaru nie odpowiadasz Ty tylko Amazon).

Przemieszczenia towarów między magazynami Amazon w UE - skutki podatkowe w VAT

To na pewno wiesz, że Twoje towary nierzadko „podróżują” pomiędzy magazynami Amazon rozsianymi w różnych krajach europejskich.

Mówiąc obrazowo, Amazon(-ka) kieruje przepływem towarów w taki sposób, aby Twój produkt trafił do kraju, gdzie najpewniej znajdzie swojego nabywcę.

A zatem „przepływy” w ramach modelu FBA są całkiem atrakcyjną opcją dla Ciebie ponieważ dają łatwość transakcji międzynarodowych, zapewniają możliwie szybką i pewną sprzedaż oraz zwiększają kręg potencjalnych odbiorców dla Twoich towarów. Ponadto umożliwiają prowadzenie sprzedaży (nawet na bardzo dużą skalę) bez własnego magazynu.

Model FBA a podatek VAT

Jest jednak pewien „plus ujemny” korzystania z modelu FBA, a tym samym z możliwości magazynowania towarów poza Polską. Jeśli nie wiesz o co chodzi, to od razu odpowiadam: sprawa dotyczy podatku VAT.

Jak już na pewno zauważyłeś, VAT jest takim „sprytnym” podatkiem, który obejmuje swoim zakresem niemalże każdą sferę działalności Twojej firmy.

Nie inaczej będzie w tym przypadku, bowiem nawet samo przemieszczanie (należących do Ciebie towarów!) z Polski do magazynu znajdującego się w innym kraju wywoła określone skutki w VAT.

Nietransakcyjne przemieszczenie towarów

Jak to mówią „do brzegu”, a więc: w sytuacji gdy przepływ ma miejsce pomiędzy krajami UE – będziemy mieli do czynienia z fikcyjną dostawą towarów (tzw. nietransakcyjne WDT i WNT). Fikcyjną bo cały czas właścicielem towaru jesteś Ty, Twój produkt jedynie przekracza granicę dwóch państw UE.

Fikcja czy rzeczywistość, i tak będziesz musiał zarejestrować się na VAT w państwie, w którym towary są magazynowane, składać tam deklaracje i regularnie rozliczać ten sprytny podatek. Dotyczyć to będzie wszystkich krajów, w których Amazon będzie magazynował Twoje towary.

Model FBA a Brexit

Inaczej sprawy się mają w przypadku przepływów dokonywanych do Wielkiej Brytanii, która co prawda początkowo wybierała się jak sójka za morze, ale ostatecznie z początkiem stycznia tego roku zdecydowała się opuścić Unię.

Jeśli chcesz poczytać więcej o tym jak Brexit namieszał w rozliczeniach podatkowych zajrzyj tutaj. Obiecuję, będzie podatkowa jazda bez trzymanki.

Photo by Hello I’m Nik on Unsplash

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Następny wpis: