Zacznijmy od ciekawostki. Jeden z najpopularniejszych portali e-commerce, Amazon wziął swoją nazwę od rzeki Ameryki Południowej o największym średnim przepływie na ziemi. O jaką rzekę chodzi? Oczywiście o Amazonkę.
Jeff Bezos chciał aby nazwa sklepu nawiązywała właśnie do planowej, zapewne niemałej skali przepływu towarów przez jego portal. Mówię o tym nieprzypadkowo, bowiem w tym artykule słowo „przepływ” będzie miało „swoje pięć minut”.
Na czym polega model FBA
Jeśli sprzedajesz swoje towary za pomocą platformy Amazon. Korzystasz z modelu FBA (gdzie za magazynowanie, logistykę i wysyłkę towaru nie odpowiadasz Ty tylko Amazon).
To na pewno wiesz, że Twoje towary nierzadko „podróżują” pomiędzy magazynami Amazon rozsianymi w różnych krajach europejskich.
Mówiąc obrazowo, Amazon(-ka) kieruje przepływem towarów w taki sposób, aby Twój produkt trafił do kraju, gdzie najpewniej znajdzie swojego nabywcę.
A zatem „przepływy” w ramach modelu FBA są całkiem atrakcyjną opcją dla Ciebie ponieważ dają łatwość transakcji międzynarodowych, zapewniają możliwie szybką i pewną sprzedaż oraz zwiększają kręg potencjalnych odbiorców dla Twoich towarów. Ponadto umożliwiają prowadzenie sprzedaży (nawet na bardzo dużą skalę) bez własnego magazynu.
Model FBA a podatek VAT
Jest jednak pewien „plus ujemny” korzystania z modelu FBA, a tym samym z możliwości magazynowania towarów poza Polską. Jeśli nie wiesz o co chodzi, to od razu odpowiadam: sprawa dotyczy podatku VAT.
Jak już na pewno zauważyłeś, VAT jest takim „sprytnym” podatkiem, który obejmuje swoim zakresem niemalże każdą sferę działalności Twojej firmy.
Nie inaczej będzie w tym przypadku, bowiem nawet samo przemieszczanie (należących do Ciebie towarów!) z Polski do magazynu znajdującego się w innym kraju wywoła określone skutki w VAT.
Nietransakcyjne przemieszczenie towarów
Jak to mówią „do brzegu”, a więc: w sytuacji gdy przepływ ma miejsce pomiędzy krajami UE – będziemy mieli do czynienia z fikcyjną dostawą towarów (tzw. nietransakcyjne WDT i WNT). Fikcyjną bo cały czas właścicielem towaru jesteś Ty, Twój produkt jedynie przekracza granicę dwóch państw UE.
Fikcja czy rzeczywistość, i tak będziesz musiał zarejestrować się na VAT w państwie, w którym towary są magazynowane, składać tam deklaracje i regularnie rozliczać ten sprytny podatek. Dotyczyć to będzie wszystkich krajów, w których Amazon będzie magazynował Twoje towary.
Model FBA a Brexit
Inaczej sprawy się mają w przypadku przepływów dokonywanych do Wielkiej Brytanii, która co prawda początkowo wybierała się jak sójka za morze, ale ostatecznie z początkiem stycznia tego roku zdecydowała się opuścić Unię.
Jeśli chcesz poczytać więcej o tym jak Brexit namieszał w rozliczeniach podatkowych zajrzyj tutaj. Obiecuję, będzie podatkowa jazda bez trzymanki.
Photo by Hello I’m Nik on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }