Czy wiesz, że brytyjski rynek e-commerce jest jednym z największych na świecie? Nic dziwnego, skoro aż 90% Brytyjczyków robi zakupy online.
A zatem, najwyższy czas wznowić sprzedaż do Wielkiej Brytanii po BREXIT.
Tylko co z tym VAT-em? UWAGA FANFARY: Z pomocą przychodzi mój poradnik: Jak rozliczyć podatek VAT w UK po BREXIT.
Zacznijmy od tego co się zmieniło w 2021 r.
Zmiany od 1 stycznia 2021
Od 1 stycznia 2021 w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy model dotyczący zastosowania VAT w transakcjach, w których towar jest przywożony do Wielkiej Brytania z terenów spoza UK.
Przesyłki o wartości do 135 GBP
Nowy model dotyczy przywozu paczek towarów nieprzekraczających wartości 135 GBP, w którym moment naliczenia podatku VAT zostaje zmieniony z momentu importu na moment sprzedaży lokalnej na terenie UK.
Oznacza to, że w przypadku partii towarów nieprzekraczających kwoty 135 GBP sprzedawca będzie zobowiązany do rozliczenia VAT według stawki lokalnej (brytyjskiej) w momencie sprzedaży (z kolei VAT nie będzie pobierany w momencie odprawy celnej).
Sprzedaż za pośrednictwem marketplace’ów
W przypadku korzystania z usług OMP – Online Marketplace (platforma/portal, który zajmuje się sprzedażą towarów do klientów), to OMP będzie odpowiedzialny za obliczanie i płatności VAT-u (szczegóły poniżej).
Sprzedaż za pomocą własnego sklepu online
W przypadku samodzielnej sprzedaży towarów spoza UK do klientów w UK odpowiedzialność za rozliczenia VAT-u spoczywa na sprzedającym.
Kto rozlicza VAT w Wielkiej Brytanii w przypadku skorzystania z usług marketplace’ów?
Przesyłki towarów o wartości 135 GBP lub mniejszej, które znajdują się poza Wielką Brytanią i są sprzedawane za pośrednictwem internetowej platformy handlowej (OMP) klientom w Wielkiej Brytanii (B2C) będą opodatkowane lokalnym VAT od dostaw w Wielkiej Brytanii naliczanym w dacie sprzedaży.
Limit 135 GBP dotyczy wartości całej importowanej przesyłki, a nie oddzielnej wartości poszczególnych przedmiotów znajdujących się w przesyłce.
Jeżeli towary te są sprzedawane za pośrednictwem internetowej platformy handlowej, internetowa platforma handlowa będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT.
Internetowe platformy handlowe będą również odpowiedzialne za podatek VAT od towarów o dowolnej wartości, które znajdują się w Wielkiej Brytanii w dacie sprzedaży i są sprzedawane przez firmę zagraniczną za pośrednictwem internetowej platformy handlowej.
Sprzedaż do klientów zarejestrowanych jako podatnicy VAT w Wielkiej Brytanii (B2B)
Internetowa platforma handlowa nie będzie musiała naliczać i rozliczać podatku VAT, jeśli klient poda swój numer rejestracyjny VAT.
Internetowa platforma handlowa może dodać adnotację na fakturze (na przykład pisząc „odwrotne obciążenie: klient zobowiązany do rozliczenia podatku VAT w HMRC”), a następnie wysłać ją do klienta biznesowego w Wielkiej Brytanii.
Klient biznesowy będzie wówczas odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT należnego w jego deklaracji VAT, jeśli towary są dostarczane w Wielkiej Brytanii przy użyciu procedury „odwrotnego obciążenia”.
Klient biznesowy będzie mógł odzyskać VAT jako podatek naliczony w tej samej deklaracji VAT na normalnych zasadach odzyskiwania VAT.
Towary znajdujące się w UK w momencie sprzedaży. Import towarów do sprzedaży za pośrednictwem OMP:
Sprzedawca zagraniczny pozostanie odpowiedzialny za podatek VAT od importu i cło, gdy towary zostaną po raz pierwszy przywiezione do Wielkiej Brytanii.
Gdy towary zostaną sprzedane klientowi, uznaje się, że sprzedawca zagraniczny dokonał dostawy towarów na rzecz OMP opodatkowanej stawką zerową – „dostawa fikcyjna”.
Sprzedawca zagraniczny nie musi wystawiać faktur na OMP za te dostawy, które są uważane za fikcyjne.
Lokalny podatek VAT w Wielkiej Brytanii zostanie naliczony w dacie sprzedaży
Internetowa platforma handlowa będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT od sprzedaży dokonanej za pośrednictwem jej platformy handlowej przez sprzedawcę niemającego siedziby w Wielkiej Brytanii.
Sprzedawca pozostaje odpowiedzialny za podatek VAT, gdy towary są przeznaczone dla klienta biznesowego, który poda mu swój numer VAT w Wielkiej Brytanii.
B2B (kiedy nabywca jest importerem)
Sposób opodatkowania transakcji jest uzależniony od tego na jakich warunkach jest realizowany transport (INCOTERMS) – a w szczególności, który podmiot jest wskazany jako importer w UK.
OPCJA A – DDP – import rozlicza Sprzedawca
W tej sytuacji sprzedawca wystawia fakturę sprzedaży z VAT w UK – analogicznie jak sprzedaży dla osób prywatnych. Jednocześnie sprzedawca jest zobowiązane do rozliczenia importu w UK (VAT od importu może być rozliczony również na dwa sposoby –
- a) płatność VAT do urzędu celnego / ten VAT można odliczyć od podatku do zapłaty z deklaracji VAT
- b) procedura uproszczona – wykazanie VAT w deklaracji podatkowej po stronie podatku należnego i naliczonego / co oznacza brak obowiązku zapłaty podatku z tytułu importu)
OPCJA B – DDU – import rozlicza nabywca
Co do zasady dla sprzedaży dla podatników VAT nie obowiązuje uproszczenie odnoszące się do przesyłek do wartości 135 GBP. W rezultacie taka dostawa powinna być przedmiotem standardowej odprawy celnej. W praktyce oznacza to, ze:
- sprzedawca wystawia fakturę ze stawka 0%
- Nabywca rozlicza VAT od importu w UK – ten VAT może odliczyć w swojej lokalnej deklaracji
Jeżeli nabywca nie opłaci VAT – to firma kurierska zwróci go do Polski. Podobna sytuacja ma miejsce dla przesyłek powyżej 135 GBP.
UWAGA – stawka VAT na fakturze będzie uzależniona od decyzji na temat organizacji odprawy celnej.
Przyznam ze wielu sprzedawców wybiera opcje A) – przez co wystawianie faktur jest prostsze a dodatkowo zmniejsza się ryzyko zwrotów wynikających z braku rozliczenia VAT od importu przez nabywcę.
A poniżej rysunek, który najlepiej obrazuje całe to zamieszanie:
Żartuje😊
Tutaj jest właściwy:
Agnieszka Pabiańska
doradca podatkowy
Photo by Sander Crombach on Unsplash
***
Jak oszczędzić VAT w działalności e-commerce
Nurtuje Cię jak oszczędzić VAT w działalności e-commerce?
Zapraszam do obejrzenia wywiadu, którego udzieliłam dla Shopera [Czytaj dalej…]
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
HAHAHA!!! Humor level master! 🙂
Mam wrażenie, że wszystko w podatkach się zrobiło właśnie takie zakręcone.
Pozdrowienia dla Pani Mecenas!
Rafał Ch.