Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

Stawka 0% w eksporcie do Wielkiej Brytanii pomimo braku IE-599

Agnieszka Pabiańska07 czerwca 2021Komentarze (0)

To będzie ciąg dalszy historii o tym, jak Brexit namieszał w rozliczeniach VAT. Zacznijmy jednak od wspólnej gimnastyki szarych komórek. Proponuję krótki quiz.

Jak jednym słowem można określić „warunki stworzone jakiejś osobie, organizacji korzystniejsze niż warunki stworzone innym” ? Podpowiem, że pierwsza litera tego słowa to „P”:

P _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Odpowiedź to oczywiście PREFERENCJA. Istnieją rozmaite rodzaje preferencji (konsumencie, wyborcze, zawodowe). Chyba nie będzie zaskoczeniem, że w tym artykule skupimy się na preferencjach podatkowych, a dokładniej na stawce 0% w eksporcie.

Stawka 0% w eksporcie – warunki

Aby uzyskać prawo do zastosowania ww. preferencji – tak jak w naszej gimnastyce – trzeba się trochę natrudzić.

Jeśli eksportujesz swoje towary (przykładowo hantelki, ciężarki i obciążniki na kostkę) poza granice Unii Europejskiej, w tym do Wielkiej Brytanii, niezbędne jest udowodnienie organom podatkowym, że towary te faktycznie opuściły terytorium Unii.

Sprawę skutecznie i bezboleśnie załatwia posiadanie dokumentów odpraw celnych (z katalogu ustawowego), zwłaszcza komunikatu IE-599.

Czasem jednak otrzymanie dokumentów celnych jest albo niełatwo dostępne albo też nieopłacalne.

Brak IE-599 a zachowanie prawa do stawki 0%

Powstaje pytanie czy w takiej sytuacji, jeżeli wysyłka sprzętu sportowego ma miejsce przykładowo za pośrednictwem Poczty Polskiej, albo firmy kurierskiej i nie posiadasz dokumentów celnych to nadal możesz liczyć na preferencję?

Stawka 0% w eksporcie do Wielkiej Brytanii pomimo braku IE-599Moim zdaniem tak. Jeśli bowiem hantelki dotarły do adresata z Wielkiej Brytanii (miała miejsce faktyczna czynność wywozu poza terytorium UE) to same braki formalne nie mogą być tzw. „kijem w szprychach” – nie przekreślają Twoich szans na stawkę 0%.

Inne dokumenty potwierdzające fakt dokonania eksportu

Oczywiście wciąż będziesz musiał mieć odpowiedni dowód w garści, z którego wynikać będzie fakt wywozu do Wielkiej Brytanii. Twoje prawo do preferencji w eksporcie powinno zostać zachowane.

Takim dowodem może być przykładowo dokument wygenerowany w systemie Poczty Polskiej, czy też systemie e-monitoringu formy kurierskiej, opatrzony odpowiednim komunikatem („doręczono” brzmi bezkonkurencyjnie).

Przy odpowiednim przygotowaniu może się okazać, że mamy naprawdę duże szanse na wygraną w potencjalnym sporze z fiskusem.

A że sport to zdrowie, to warto zrobić takie ćwiczenie i sprawdzić – czy i dlaczego w przeszłości nie zastosowałeś stawki 0% w eksporcie. Jeśli potrzebujesz wsparcia wyćwiczonego w bojach specjalisty – zapraszam do kontaktu.

***

Po przeczytaniu: „Stawka 0% w eksporcie do Wielkiej Brytanii pomimo braku IE-599”, zapraszam również do lektury:

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: