Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

FBA a rejestracja na VAT w innych krajach

Agnieszka Pabiańska04 maja 2021Komentarze (0)

Dog Man. To policjant, który ma głowę psa, ale ciało człowieka. A nade wszystko jest bohaterem komiksu, uwielbianego przez czytelników z całego świata, tych małych i dużych.

Potwierdza to ranking Amazon Best Sellers, zgodnie z którym w chwili pisania tego artykułu, komiks autorstwa Dav Pilkey o opisanym bohaterze był najchętniej kupowaną pozycją z działu książki.

Co ciekawe ten gigant e-handlu, jakim jest Amazon, zaczynał właśnie jako księgarnia internetowa, po to, aby miliardy dolarów obrotów (na rok) później sprzedawać niemalże wszystko, łącznie z chmurami – co prawda póki co nie tymi na niebie😊.

FBA a rejestracja na VAT w innych krajachTowary szybkozbywalne na Amazon

Co jeszcze dobrze sprzedaje się na Amazon?

Potencjalnie – wszystko, również mogą to być produkty pochodzące z Twojego asortymentu.

I właśnie, jeśli posiadasz takie szybkozbywalne towary to najlepszym wyborem dla Ciebie będzie skorzystanie z opcji FBA (Fullfilment by Amazon).

Model FBA

Tym z Was, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Amazon podpowiem, że FBA to model sprzedaży, w którym Amazon odpowiada za niemalże cały proces – od magazynowania, przez logistykę, obsługę klienta, wysyłkę towaru po obsługę zwrotów.

A zatem zakładając, że chcesz sprzedawać książeczki (jak ciepłe bułeczki) sekwencja będzie wyglądała następująco: sprzedawca wysyła książki do wybranego magazynu Amazona, gdzie towar jest rozpakowywany, katalogowany i przechowywany do czasu jego zakupu za pośrednictwem platformy. Następnie Amazon pakuje i wysyła książki do ich nowego domu, zajmuje się również ewentualnymi zwrotami i reklamacjami.

A sprzedawca? Może niekoniecznie leży w tym czasie pod palmami ale odpowiada w tym procesie „jedynie” za samą sprzedaż.

Rejestracja na VAT

I w tym cały jest ambaras, że skoro sprzedawca odpowiada za sprzedaż, to również za rejestrację VAT w innych krajach europejskich. A dokładniej –  we wszystkich państwach, w których Amazon ma swoje magazyny.

Bo jak zapewne pamiętacie (o, stąd: Przemieszczenia towarów między magazynami Amazon w UE – skutki podatkowe w VAT) drugie dno przepływów towarów w ramach FBA polega właśnie na tym, że we wszystkich tych krajach sprzedawca musi być zarejestrowany aby składać lokalne deklaracje VAT oraz wykazywać tam WNT.

Co ciekawe, jeśli chodzi o temat rejestracji na VAT to dopiero rozgrzewka. Po więcej zapraszam tutaj: Różne warianty FBA i ich skutki podatkowe VAT. Jeśli zaś chodzi o ryzyko rejestracji w kraju siedziby nabywcy to kliknij tutaj, możliwe że nieźle się zaskoczysz.

Photo by Bryan Angelo on Unsplash

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: