Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

Uwaga, VAT OSS. Na co należy zwrócić uwagę rejestrując się do systemu.

Agnieszka Pabiańska28 czerwca 2021Komentarze (1)

W tym artykule będzie o tym jak język włoski łączy się z szachami i z podatkami.

Gambity szachowe

Nawet jeśli nigdy nie grałeś w szachy, to za sprawą popularnego serialu na Netflix figury i pozycje szachowe zapewne stały Ci się bliższe.

Dlatego raczej Cię nie zaskoczę jeśli powiem, że „gambitem” nazywamy początek partii szachowej, w której przeciwnikowi oddaje się jedną lub kilka figur w celu osiągnięcia przewagi strategicznej.

Co ciekawe, słowo „gambit” pochodzi z języka włoskiego: „gambetto” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nóżkę”, zaś sformułowanie „dare il gambetto” – „podstawić nóżkę”.

Czy gambity mogą funkcjonować również w podatkach? Sprawdźmy to na przykładzie regulacji dotyczących procedury VAT OSS (One-Stop-Shop).

Sprzedaż wysyłkowa po 1 lipca 2021

Od 1 lipca 2021 r., po ustanowieniu nowego, niższego progu będziesz mógł rozliczyć sprzedaż wysyłkową w kraju swojej siedziby (tj. w Polsce) tylko jeżeli obrót z tej sprzedaży nie przekracza łącznie kwoty 10 tys. EUR.

Jeśli natomiast skala Twojej działalności jest większa – będziesz musiał opodatkować tą sprzedaż w państwach konsumpcji. A to z kolei oznacza konieczność rejestracji dla celów VAT w tych krajach. No chyba że zechcesz skorzystać z uproszczenia w raportowaniu, tj. z systemu VAT-OSS.

Procedura VAT OSS

VAT-OSS umożliwia nierejestrowanie się do celów VAT we wszystkich państwach członkowskich, do których dostarczane są towary i w których świadczone są usługi.

Zamiast tego, VAT należny od tych transakcji będziesz mógł zadeklarować i zapłacić w jednym państwie członkowskim (tj. w wybranym kraju identyfikacji) za pośrednictwem OSS.

Co ważne, korzystanie z tej procedury ma charakter fakultatywny, zatem to ty decydujesz czy chcesz z niej skorzystać czy też nie.

Na co zwrócić uwagę rejestrując się do VAT OSS

Brzmi wspaniale, czyż nie? Zanim jednak skusisz się na ofertę skorzystania z VAT OSS, to zwróć uwagę na dwa gambity, tj. nóżki jakie ustawodawca może przypadkowo Ci podłożyć:

Pierwsza nóżka: procedurę OSS musisz stosować do wszystkich krajów UE. Zatem nie będzie mógł korzystać z OSS w odniesieniu np. do sprzedaży we Francji, a w odniesieniu do sprzedaży np. w Austrii już nie.

Uwaga, VAT OSS. Na co należy zwrócić uwagę rejestrując się do systemu.Co więcej, procedura ta obowiązuje jedynie w ramach UE. Nie będzie miała zastosowania np. do sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów w Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii.

Druga nóżka jest taka, że sprzedaż dokonywana w schemacie B2B nie jest raportowana w VAT OSS. Zatem, przykładowo dokonując transakcji WDT/WNT wciąż musimy być zarejestrowani na VAT w kraju rozpoczęcia lub zakończenia transportu.

Odliczenie VAT a VAT OSS

Co prawda mało jest w naturze stworów z trzema nogami, ale w przypadku VAT OSS jest jeszcze jedna kwestia do zapamiętania.

VAT OSS służy wyłącznie deklarowaniu podatku należnego.  Zatem reżim ten nie pozwala ubiegać się o zwrot VAT naliczonego od wydatków poniesionych przez Ciebie w kraju konsumpcji. Tak więc jeśli planujesz regularnie zakupy w innych krajach UE, to wówczas lepszym rozwiązaniem może okazać się stara, sprawdzona lokalna rejestracja VAT.

Na pewno warto zagrać w szachy. Ale czy warto rejestrować się do VAT OSS? Po odpowiedź zapraszam tutaj : VAT OSS – Czy warto się rejestrować do systemu?

***

Po przeczytaniu: „Uwaga, VAT OSS. Na co należy zwrócić uwagę rejestrując się do systemu.”, zapraszam również do lektury:

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Dariusz 8 marca, 2022 o 13:05

    Mega ciekawy wpis 😉 rzadko się widuje tak wyjątkowe artykuły! Pozdrawiam i czekam na więcej

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: