Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

Wyprowadzka z Polski – a co z Twoim biznesem e-commerce?

Aneta Nowak-Piechota26 lipca 2021Komentarze (1)

Coraz częściej spotykamy się z pytaniami naszych Klientów dotyczącymi możliwości zmiany rezydencji podatkowej.

Nie chodzi tutaj jednak o fikcyjne jej przeniesienie, będące przejawem unikania opodatkowania.

Wielu przedsiębiorców mówi DOŚĆ (ciekawe czemu? 😉) i w dobie gospodarki cyfrowej decyduje się na przeniesienie miejsca zamieszkania do bardziej przyjaznej jurysdykcji.

Prowadzenie firmy e-commerce poza Polską – to możliwe!

Pandemia pokazała, że jesteśmy w stanie prowadzić biznes w zasadzie z każdego zakątka Ziemi.

Wyprowadzka z Polski – a co z Twoim biznesem e-commerce?Docenili to w szczególności przedsiębiorcy z branży e-commerce (zwłaszcza w e-commerce bezpośrednim). Dzięki automatyzacji procesów potrzeby pracy stacjonarnej znacznie się zmniejszyły.

Zarządzanie firmą online stało się dla wielu z nas chlebem powszednim. Pomijając kwestie polityczne i zapowiadane zmiany podatkowe, wizja przeprowadzki do państwa, w którym być może żyje się łatwiej i przyjemniej, stała się kusząca 😊

Zmiana rezydencji nie taka prosta jak się wydaje

Cała operacja uzależniona jest od wielu czynników – osobistych, ale także biznesowych.

Kwestie rodzinne zostawmy na bok (chociaż w nowym miejscu małżonek/ małżonka czasem może okazać się przydatny/a 😊).

Skupmy się na wątkach ekonomicznych. Powstaje pytanie – co się stanie z moim biznesem po osiedleniu się na stałe w nowym państwie?

I tutaj sprawa jest o tyle skomplikowana, że jedno może rzutować na drugie.

Jeżeli bowiem prowadzisz jednoosobową działalność, to w momencie Twojej emigracji następuje też co do zasady transfer Twojego biznesu za granicę. Chociaż pozostaje możliwość pozostawienia w Polsce tzw. zakładu – ang. permanent establishment, o czym piszę dalej.

Podobnie w przypadku spółek – jeżeli to Ty nimi zarządzasz, to Twoja wyprowadzka może oznaczać zmianę miejsca ich faktycznego zarządu (ang. place of effective management).

Na czym mi zależy?

Sprawę tę należy gruntownie przemyśleć. Z jednej strony może istotne jest dla Ciebie całkowite odcięcie od polskich realiów, w szczególności (nie)przyjemności obcowania z polskim fiskusem.

Zdarza się też, że przedsiębiorcy wolą pozostawić kwestie biznesowe bez zmian – w znanym otoczeniu prawno-podatkowym.

W pierwszym przypadku należy upewnić się, że nie pozostawimy w Polsce zakładu dla celów podatkowych – w przypadku e-tailingu z taką sytuacją możemy mieć często do czynienia.

Tutaj prowadzimy biura, magazyny, zatrudniamy ludzi, przyjmujemy zamówienia i nimi zarządzamy itd.

Jeżeli w Polsce pozostanie taka stała placówka, która prowadzi działalność gospodarczą, to dochody przez nią generowane będą ciągle opodatkowane w tym państwie.

Z kolei nawet jeżeli chcę biznes zostawić tutaj, ale zarządzać z nim z zagranicy, to rodzi się niebezpieczeństwo, że państwo naszego nowego zamieszkania upomni się o opodatkowanie tej działalności.

Niebezpieczny exit tax*

Na koniec zmieniając rezydencję pamiętaj jeszcze o jednej kwestii. W Polsce od kilku lat obowiązuje tzw. exit tax   (podatek od wyjścia).

Może się zatem okazać, że na moment emigracji Twoje przenoszone składniki majątku będą podlegały opodatkowaniu. Chociaż nie osiągnąłeś w tym momencie żadnego dochodu.

Jeśli biznes zostaje w Polsce, to exit tax zasadniczo nie wystąpi, ale jeżeli działalność podlega przeniesieniu za granicę, to analiza z perspektywy tej regulacji jest niezbędna.

* Na marginesie chcę wyraźnie zaznaczyć – exit tax sam w sobie nie jest „złym” instrumentem, jednakże nasz ustawodawca dokonał całkowitego wypaczenia jego założeń.

W obecnym stanie prawnym więc nie sposób pozytywnie odnieść się do tej regulacji, uwzględniając też kwestię niezgodności naszych przepisów z prawem UE.

***

Po przeczytaniu: „Wyprowadzka z Polski – a co z Twoim biznesem e-commerce?”, zapraszam również do lektury:

Photo by OhTilly on Unsplash

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Tadeusz 1 marca, 2022 o 23:28

    Jakże potrzebny artykuł 😉 podobają mi się takie wpisy, zostanę na dłużej!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: