Czy pamiętacie jeszcze te czasy przed 1-wszym lipca 2020 r. (zanim MF uwarzyło gar z wielką stawkową rewolucją), kiedy to na sklepowych półkach królowały podatkowe niestrawności?
Jeśli nie, to przypomnę kilka z nich. Woda mineralna podlegała stawce VAT wysokości 8%, podczas gdy wodę źródlaną można było kupić z 23% VAT.
Brzoskwinia obłożona była stawką 5%, banan zaś 8%. Chipsy ziemniaczane objęte były 8% VAT, ale kukurydziane – aż 23% VAT.
Z kolei, sos musztardowy podlegał pod 8% VAT podczas gdy musztarda nie korzystała z preferencji podatkowych i objęta była 23% VAT.
Lista absurdów była dłuższa: z kawą, hot-dogami na stacjach czy wypiekami było podobnie mało strawnie…
Stawkowy koszmar cdn?
Następnie uchwalono matrycę stawek VAT, która mniej więcej zracjonalizowała i ujednoliciła stawki VAT na wyroby podobne.
Ale jak to śpiewała Anna Jantar: „nic nie może przecież wiecznie trwać”.
I tak oto wraz z pakietem e-commerce stawkowy koszmar powrócił. Tyle tylko że tym razem z 26-krotną siłą.
Stawki VAT dla WSTO właściwe dla kraju konsumpcji
Ale po kolei. Zacznijmy od tego, że jeśli Twoja spółka korzysta z OSS w Polsce to nie ma obowiązku wystawiania faktur w celu udokumentowania WSTO.
Oczywiście jeśli ma taką chęć to nadal może to robić (i faktycznie zdecydowana większość naszych klientów korzysta z takiej opcji).
Jeżeli i Ty zdecydujesz się na wystawienie faktur, to uwaga – będziesz musiał je wystawiać zgodnie z zasadami obowiązującymi w Polsce, ale stawkę VAT należy dobrać zgodnie z przepisami państwa, w którym ma miejsce opodatkowanie transakcji – czyli zasadniczo – kraju konsumpcji.
Co to oznacza w praktyce?
Międzynarodowe stawkowe dylematy
Potencjalnie podobne problemy jak w Polsce przed uchwaleniem matrycy stawek VAT tyle, że pomnożone nawet przez pozostałych 26 krajów członkowskich.
Oczywiście jeśli sprzedajesz wyroby, które nie stanowią rzeczy pierwszej potrzeby (żywności, leków, książek itd.) to zapewne przypiszesz 26 stawek podstawowych.
W „trudniejszej” sytuacji są natomiast Ci z Was, którzy na obniżone stawki mają uzasadnioną chrapkę. Tyle tylko, że korzystanie w Polsce z preferencji podatkowych nie oznacza wcale analogicznego traktowania w kraju konsumpcji.
Aby się zatem nie sparzyć – zajrzyj w długie jesienne wieczory do lokalnych przepisów VAT, albo co lepsze – deleguj, a sam ciesz się herbatką (my Ci powiemy jak ją opodatkować w całej UE)😊.
***
Po przeczytaniu: „Jakie stawki VAT zastosować dla dostaw dokonywanych w ramach WSTO?”, zapraszam również do lektury:
- Uwaga, VAT OSS. Na co należy zwrócić uwagę rejestrując się do systemu.
- Faktura z Amazon powyżej 0,5 mln zł rocznie? Uważaj na obowiązki w zakresie cen transferowych (TP)!
Photo by Maddi Bazzocco on Unsplash
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Podatki w Polsce to jedna wielka porażka, nie da się tego nawet komentować cenzuralnymi słowami.. Trzeba tylko oczekiwać jakiejś zmiany, kogoś kto zrewolucjonizuje Polskę. Boję się, że może to być tylko ślepa nadzieja.