Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

Magazynowy zawrót głowy (z tym VAT- em).

Agnieszka Pabiańska22 lipca 2022Komentarze (0)

Kupiłeś kompleksową usługę logistyczną w innym kraju? Albo usługę wspomagającą sprzedaż? A może sprzedajesz swoje towary w formule Amazon FBA i korzystasz z magazynów Amazon?

Uważaj na VAT.

Moc przyciągania VAT-u

To będzie artykuł o magicznej sile przyciągania, ale nie drugiej osoby czy żelaza tylko VATu. Aneta w swoim artykule „a zakład że nie zakład” opisywała magazynowe problemy związane z zakładem na gruncie podatku CIT.

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

Podobne bolączki czekają podatników na gruncie podatku VAT.

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – definicja

W ustawie o VAT próżno szukać definicji stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Z przepisów unijnych wynika natomiast, że jest to inne miejsce niż siedziba (ta może być tylko jedna), które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą.

Innymi słowy: w tym miejscu musi istnieć zaplecze personalne i techniczne, które pozwala odbierać i wykorzystywać usługi świadczone dla jego potrzeb.

Zaplecze nie musi być nasze

Ale to wcale nie oznacza, że zaplecze techniczne musi być Twoją własnością. Personel także nie być zatrudniony u Ciebie.

Grunt byś sprawował kontrolę nad tym zapleczem.

A zatem definicja ta (pole magnetyczne stałego miejsca prowadzenia działalności) ma szeroką moc oddziaływania.

 Stałe miejsce prowadzenia działalności – stanowisko WSA

Powyższe potwierdza stanowisko prezentowane przez polskie sądy. Otóż, jakakolwiek długotrwała współpraca z polskim usługodawcą, polegająca na wsparciu czynności sprzedażowych zagranicznego podatnika generuje dla niego stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski.

Przykładem mogą być właśnie usługi wykonywane przez Amazon w Polsce w ramach modelu FBA.

Co oznacza stałe miejsce prowadzenie działalności?

I tutaj właśnie przejawia się  magiczna siła przyciągania VAT-u. Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności może oznaczać bowiem zmianę miejsca opodatkowania transakcji zarówno kupna, jak i sprzedaży.

Miejsce to zadziała jak magnes na VAT.

Praktyczny przykład stałego miejsca prowadzenia działalności

Spółka niemiecka sprzedająca biżuterię na Amazon nabyła od polskiego kontrahenta usługę logistyczną, w skład której wchodzi transport do magazynu, rozładunek, oklejanie produktów etykietami cenowymi, pakowanie produktów do kartonów zbiorczych, transport do Niemiec, a także obsługa procesu zwrotów i wyprzedaży.

Spółka niemiecka w Polsce nie zatrudnia pracowników, nie ma również infrastruktury technicznej.

wszystko o VAT OSS - Agnieszka Pabiańska doradca podatkowy

Ryzyko powstania centrum dystrybucyjnego

Zakres zleconych usług rodzi ryzyko uznania, iż spółka niemiecka ma stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Wówczas nabyte przez nią usługi będą podlegały opodatkowaniu polskim VAT.

To z kolei wiąże się z podatkowym zawrotem głowy związanym z właściwym alokowaniem VAT-u oraz analizą skutków CIT (pamiętaj, że stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej nie zawsze oznacza powstanie zakładu w CIT).

Jakby co to my mamy skuteczne środki na takie zawroty głowy 😊 W razie potrzeby odezwij się do nas!

autor:

Agnieszka Pabiańska
doradca podatkowy

Zdjęcie pochodzi z Unsplash

***

Faktura z Amazon powyżej 0,5 mln zł rocznie? Uważaj na obowiązki w zakresie cen transferowych (TP)!

Jeżeli dokonuję sprzedaży za pośrednictwem marketplace-ów typu Amazon, należy zwrócić uwagę na wysokość rozliczeń z samą platformą sprzedażową.

Jeśli bowiem dostanę w ciągu roku np. od Amazon faktury na kwotę łączną przekraczającą 500 tys. zł, wówczas powinno zapalić mi się ostrzegawcze światło.

W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami, muszę sprawdzić, czy Amazon nie ma rzeczywistego właściciela… [Czytaj dalej…]

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: