Kupiłeś kompleksową usługę logistyczną w innym kraju? Albo usługę wspomagającą sprzedaż? A może sprzedajesz swoje towary w formule Amazon FBA i korzystasz z magazynów Amazon?
Uważaj na VAT.
Moc przyciągania VAT-u
To będzie artykuł o magicznej sile przyciągania, ale nie drugiej osoby czy żelaza tylko VATu. Aneta w swoim artykule „a zakład że nie zakład” opisywała magazynowe problemy związane z zakładem na gruncie podatku CIT.
Podobne bolączki czekają podatników na gruncie podatku VAT.
Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – definicja
W ustawie o VAT próżno szukać definicji stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Z przepisów unijnych wynika natomiast, że jest to inne miejsce niż siedziba (ta może być tylko jedna), które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą.
Innymi słowy: w tym miejscu musi istnieć zaplecze personalne i techniczne, które pozwala odbierać i wykorzystywać usługi świadczone dla jego potrzeb.
Zaplecze nie musi być nasze
Ale to wcale nie oznacza, że zaplecze techniczne musi być Twoją własnością. Personel także nie być zatrudniony u Ciebie.
Grunt byś sprawował kontrolę nad tym zapleczem.
A zatem definicja ta (pole magnetyczne stałego miejsca prowadzenia działalności) ma szeroką moc oddziaływania.
Stałe miejsce prowadzenia działalności – stanowisko WSA
Powyższe potwierdza stanowisko prezentowane przez polskie sądy. Otóż, jakakolwiek długotrwała współpraca z polskim usługodawcą, polegająca na wsparciu czynności sprzedażowych zagranicznego podatnika generuje dla niego stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski.
Przykładem mogą być właśnie usługi wykonywane przez Amazon w Polsce w ramach modelu FBA.
Co oznacza stałe miejsce prowadzenie działalności?
I tutaj właśnie przejawia się magiczna siła przyciągania VAT-u. Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności może oznaczać bowiem zmianę miejsca opodatkowania transakcji zarówno kupna, jak i sprzedaży.
Miejsce to zadziała jak magnes na VAT.
Praktyczny przykład stałego miejsca prowadzenia działalności
Spółka niemiecka sprzedająca biżuterię na Amazon nabyła od polskiego kontrahenta usługę logistyczną, w skład której wchodzi transport do magazynu, rozładunek, oklejanie produktów etykietami cenowymi, pakowanie produktów do kartonów zbiorczych, transport do Niemiec, a także obsługa procesu zwrotów i wyprzedaży.
Spółka niemiecka w Polsce nie zatrudnia pracowników, nie ma również infrastruktury technicznej.
Ryzyko powstania centrum dystrybucyjnego
Zakres zleconych usług rodzi ryzyko uznania, iż spółka niemiecka ma stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Wówczas nabyte przez nią usługi będą podlegały opodatkowaniu polskim VAT.
To z kolei wiąże się z podatkowym zawrotem głowy związanym z właściwym alokowaniem VAT-u oraz analizą skutków CIT (pamiętaj, że stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej nie zawsze oznacza powstanie zakładu w CIT).
Jakby co to my mamy skuteczne środki na takie zawroty głowy 😊 W razie potrzeby odezwij się do nas!
autor:
Agnieszka Pabiańska
doradca podatkowy
Zdjęcie pochodzi z Unsplash
***
Faktura z Amazon powyżej 0,5 mln zł rocznie? Uważaj na obowiązki w zakresie cen transferowych (TP)!
Jeżeli dokonuję sprzedaży za pośrednictwem marketplace-ów typu Amazon, należy zwrócić uwagę na wysokość rozliczeń z samą platformą sprzedażową.
Jeśli bowiem dostanę w ciągu roku np. od Amazon faktury na kwotę łączną przekraczającą 500 tys. zł, wówczas powinno zapalić mi się ostrzegawcze światło.
W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami, muszę sprawdzić, czy Amazon nie ma rzeczywistego właściciela… [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }