Agnieszka Pabiańska

doradca podatkowy

Na co dzień, wraz z Tomkiem Połeć współtworzę kancelarię prawno-podatkową Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Sklep

Sprzedaż internetowa (dropshipping) towarów z Azji – gdzie ją opodatkować?

Agnieszka Pabiańska14 lipca 2022Komentarze (0)

W ostatnim artykule opowiadałam Wam o tym jak na przestrzeni roku zmieniło się podejście do opodatkowania VAT dropshippingu (Kliknij tutaj).

Ale w przepisie na magiczną sztuczkę zabrakło jednego kluczowego składnika: miejsca opodatkowania. Dodajmy go teraz i spójrzmy jakie czary z tego wyjdą.

Wróćmy do naszego przykładu dropshippingu z poprzedniego artykułu

Spółka „e-ręczniczek” z siedzibą w Polsce prowadzi e-sklep, w którym prezentuje oferty artykułów kąpielowych. E-ręczniczek na żadnym etapie transakcji nie dysponuje fizycznie towarem (w szczególności nie magazynuje go w kraju).

Sprzedaż internetowa towarów z Azji

W razie zakupu towaru w e-sklepie, towary są przesyłane bezpośrednio od producentów z Azji do końcowego odbiorcy na terytorium Polski. Wartość przesyłek nie przekracza 150 euro. Spółka nie jest zarejestrowana do procedury IOSS.

Miejsce opodatkowania – zasady ogólne 

W przypadku sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI), gdy wartość towarów nie przekracza 150 euro, miejsce opodatkowania uzależnione będzie od państwa importu oraz od miejsca przeznaczenia tych towarów. 

Co do zasady, miejscem dostawy sprzedaży na odległość towarów importowanych jest kraj przeznaczenia. Zasada ta ma zastosowanie jednak jedynie: 

a)  jeżeli państwo importu nie jest państwem przeznaczenia towarów; 

b)  jeżeli państwo importu jest państwem przeznaczenia towarów, ale podatek VAT należny ma zostać zadeklarowany w procedurze IOSS.

Brak opodatkowania w kraju

Okazuje się zatem, że skoro E-ręczniczek nie jest zarejestrowana do IOSS to jednocześnie nie dokonuje odprawy celnej na terytorium Polski.

Zamiast na Spółce – to na kliencie ostatecznym (osobie fizycznej z Polski) spoczywać będzie obowiązek rozliczenia się w deklaracji importowej.

W takim przypadku dostawa towarów dokonana przez e-sklep na rzecz klienta, który jest równocześnie importerem tych towarów, będzie opodatkowana w miejscu rozpoczęcia wysyłki (w Azji).

Znowu zmiana podejścia fiskusa do dropshippingu 

Organy podatkowe podkreślają, że w ww. sytaucji nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące alokacji transportu w dostawach łańcuchowych.

Powyższe wynika z faktu, że do takich transakcji zastosowanie ma szczególna zasada przypisania transportu, zgodnie z którą wysyłka lub transport towarów są przyporządkowane dostawie dokonanej przez podatnika, który ułatwia dostawę towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego. 

wszystko o VAT OSS - Agnieszka Pabiańska doradca podatkowy

Transakcje przed 1 lipca 2021 r. – świadczenie usług

Z naszego ostatniego artykułu zapewne pamiętasz, że skoro przed 1 lipca 2021 r. nie obowiązywały przepisy wprowadzające fikcję prawną to czynności wykonywane przez e-sklep przed tą datą stanowiły usługę pośrednictwa. I znowu pojawia się pytanie:

Gdzie opodatkować usługę pośrednictwa?

Na szczęście i w tej sytuacji opodatkowanie VAT może zostać ustalone poza krajem. 

Idąc tokiem myślenia organów: czynnością którą e-sklep wykonuje jest usługa pośrednictwa pomiędzy dostawcą a klientem, w imieniu którego e-sklep składa zamówienie.

Sklep internetowy nie dokonuje zakupu towarów od dostawcy we własnym imieniu i na własny rachunek lecz zakup dokonywany jest w imieniu klienta, a wynagrodzeniem e-sklepu jest wyłącznie prowizja. 

Usługi prowizji opodatkowane tam gdzie podstawowa transakcja

A wiec w tym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem usług pośrednictwa, którego miejscem opodatkowania będzie miejsce w którym dokonywana jest podstawowa transakcja.

Ponieważ miejscem dostawy towarów od sprzedawców z krajów azjatyckich były te kraje azjatyckie a nie Polska, to wiadomo już, że przenosimy opodatkowanie do krajów azjatyckich. 

Uff… 🙂

autor:

Agnieszka Pabiańska
doradca podatkowy

Zdjęcie w artykule pochodzi z Unsplash

***

Czas na opodatkowanie biznesu e-commerce po… estońsku?

W ostatnim okresie trwa zagorzała dyskusja na temat zmian form prowadzenia biznesu ze względów (jak to zazwyczaj) podatkowych.

Związane jest to z wdrażaniem coraz to nowszych pomysłów Ministerstwa Finansów, zgodnie z zasadą „low-hanging fruit” (czyli załatajmy dziurę budżetową w możliwie najprostszy sposób).

W konsekwencji polski rząd, zamiast skupić się na gruntownej i przemyślanej przebudowie naszego systemu podatkowego, stara się tworzyć prowizorki (które jak wiemy, bywają najtrwalsze). Uderza się tym samym w podatników, od których zależy nasz gospodarczy rozwój – przedsiębiorców… [Czytaj dalej…]

***

Czytaj też:

Dropshipping – kiedyś usługa teraz dostawa towarów

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Pabiańska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Tax Harmony Sp. z o. o. Spółka doradztwa podatkowego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: