Agnieszka Rątczak

doradca podatkowy

dr Aneta Nowak-Piechota

doradca podatkowy radca prawny

Jesteśmy zgranym duetem doradców podatkowych, specjalizującym się w zagadnieniach z zakresu e-commerce. Na co dzień współtworzymy kancelarię prawno-podatkową Taxology Consulting. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom prawidłowo rozliczać transakcje dokonywane przede wszystkim za pośrednictwem międzynarodowych platform sprzedażowych typu Amazon.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jakie stawki VAT zastosować dla dostaw dokonywanych w ramach WSTO?

Agnieszka Rątczak10 września 2021Komentarze (0)

Czy pamiętacie jeszcze te czasy przed 1-wszym lipca 2020 r. (zanim MF uwarzyło gar z wielką stawkową rewolucją), kiedy to na sklepowych półkach królowały podatkowe niestrawności?

Jeśli nie, to przypomnę kilka z nich. Woda mineralna podlegała stawce VAT wysokości 8%, podczas gdy wodę źródlaną można było kupić z 23% VAT.

Brzoskwinia obłożona była stawką 5%, banan zaś 8%. Chipsy ziemniaczane objęte były 8% VAT, ale kukurydziane – aż 23% VAT.

Z kolei, sos musztardowy podlegał pod 8% VAT podczas gdy musztarda nie korzystała z preferencji podatkowych i objęta była 23% VAT.

Lista absurdów była dłuższa: z kawą, hot-dogami na stacjach czy wypiekami było podobnie mało strawnie…

Stawkowy koszmar cdn?

Następnie uchwalono matrycę stawek VAT, która mniej więcej zracjonalizowała i ujednoliciła stawki VAT na wyroby podobne.

Ale jak to śpiewała Anna Jantar: „nic nie może przecież wiecznie trwać”.

I tak oto wraz z pakietem e-commerce stawkowy koszmar powrócił. Tyle tylko że tym razem z 26-krotną siłą.

Stawki VAT dla WSTO właściwe dla kraju konsumpcji

Ale po kolei. Zacznijmy od tego, że jeśli Twoja spółka korzysta z OSS w Polsce to nie ma obowiązku wystawiania faktur w celu udokumentowania WSTO.

Oczywiście jeśli ma taką chęć to nadal może to robić (i faktycznie zdecydowana większość naszych klientów korzysta z takiej opcji).

Jakie stawki VAT zastosować dla dostaw dokonywanych w ramach WSTO?

Jeżeli i Ty zdecydujesz się na wystawienie faktur, to uwaga – będziesz musiał je wystawiać zgodnie z zasadami obowiązującymi w Polsce, ale stawkę VAT należy dobrać zgodnie z przepisami państwa, w którym ma miejsce opodatkowanie transakcji – czyli zasadniczo – kraju konsumpcji.

Co to oznacza w praktyce?

Międzynarodowe stawkowe dylematy

Potencjalnie podobne problemy jak w Polsce przed uchwaleniem matrycy stawek VAT tyle, że pomnożone nawet przez pozostałych 26 krajów członkowskich.

Oczywiście jeśli sprzedajesz wyroby, które nie stanowią rzeczy pierwszej potrzeby (żywności, leków, książek itd.) to zapewne przypiszesz 26 stawek podstawowych.

W „trudniejszej” sytuacji są natomiast Ci z Was, którzy na obniżone stawki mają uzasadnioną chrapkę. Tyle tylko, że korzystanie w Polsce z preferencji podatkowych nie oznacza wcale analogicznego traktowania w kraju konsumpcji.

Aby się zatem nie sparzyć – zajrzyj w długie jesienne wieczory do lokalnych przepisów VAT, albo co lepsze – deleguj, a sam ciesz się herbatką (my Ci powiemy jak ją opodatkować w całej UE)😊.

***

Po przeczytaniu: „Jakie stawki VAT zastosować dla dostaw dokonywanych w ramach WSTO?”, zapraszam również do lektury:

Photo by Maddi Bazzocco on Unsplash

W czym możemy Ci pomóc?

Agnieszka Rątczak
dr Aneta Nowak-Piechota

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Taxology Consulting w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Taxology Consulting w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: